13 грудня в Італії святкують День святої Лючії. У Сіракузах, рідному місті святої, де вона є покровителькою, цього дня влаштовують грандіозну ходу. А на півночі Італії свята Лючія виступає в ролі Діда Мороза, але лише в жіночому образі.
Якщо ви опинитеся в Італії в цей період, то доторкнетесь до стародавніх, але досі живих народних звичаїв.
Хода та обряди на честь святої Лючії в Сіракузах
Лючія народилася в Сіракузах, де святу, яка стала покровителькою цього сицилійського міста, досі шанують дуже щиро і глибоко. Основні святкування припадають на 13 грудня, день її мученицької кончини, що сталася в 304 році під час гонінь на християн при імператорі Діоклетіані.
Цього дня під час урочистої процесії зображення та мощі святої проносять від собору до церкви Лючія-аль-Сеполькро, а 20 грудня той самий маршрут проходять у зворотному напрямку. Зображення являє собою дорогоцінну срібну статую, виготовлену в 1599 році. У лівій руці свята тримає пальмову гілку та лілію – символи мучеництва та чистоти, у грудях знаходиться капсула з мощами, у шию встромлений усипаний дорогоцінним камінням кинджал, а у правій руці вона тримає блюдо із зображенням очей. Ім'я «Лючія» походить від латинського «люкс», що означає світло. Згідно з легендою, дівчині вирвали очі, через що її згодом почали почитати як захисницю зору.
Кожен, хто побачить процесію, запам'ятає її на все життя, оскільки це дуже хвилююча подія. Статую проносять на плечах вулицями історичного центру, стародавньої Ортигії, і багато віруючих йдуть за нею босоніж, несучи квіти та запалені свічки.
Щоб глибше відчути свято та традиції, пов'язані з культом святої Лючії, рекомендуємо приїхати до Сіракузи заздалегідь, щоб поринути у жваву атмосферу очікування святкувань: 9 грудня вулицями марширує музичний оркестр, проходять богослужіння та благословляють мощі.
Вранці 13 грудня свято розпочинається у кафедральному соборі, де верховний прелат служить урочисту месу, після якої о 15:30 розпочинається святкова процесія.
Традиції: чудеса та страва, що символізує свято святої Лючії
Святій Лючії приписують багато чудес, пов'язаних із періодами голоду та неврожаїв на Сицилії. Найвідоміше – те, що сталося в голодуючих Сіракузах у XVII столітті. Городяни звернулися з молитвою до своєї святої покровительки, щоб покласти край голоду. За переказами, так і сталося, бо до порту прибули кораблі, завантажені бобами та пшеницею. На згадку про цю чудову подію 13 грудня забороняється їсти макарони та хліб: у цей день пшеницю не перемелюють на борошно, а їдять у вареному вигляді.
Тому їстівним символом свята святої Лючії у Сіракузах є «чуччіа», назва якої походить від італійського слова «зернятко». В основі цієї страви варена пшениця з різними добавками. У солодкий варіант входить сир і мед, а в наші дні також шоколад, або молоко, цукор і цукати, а несолодкий варіант – це суп з додаванням квасолі.
Свято святої Лючії не час себе обмежувати. Навпаки, всюди панує радість, готують смачні місцеві страви, наприклад, рисові кульки «аранчіні» та оладки «панелле».
Свята Лючія та Венеція: тісні узи
Свято святої Лючії відзначають у багатьох містах Італії.
У той же день, 13 грудня, Венеція також віддає шану святій, оскільки різні історичні джерела та народні оповіді свідчать, що її тіло знайшли саме в цьому місті, де її мощі зберігаються й досі.
Ви колись замислювалися над тим, як називається венеціанський вокзал? Він називається «Санта-Лючія», оскільки раніше на цьому місці стояла церква святої Лючії, де знаходилися її мощі, і яку було знесено для будівництва вокзалу. Мощі були перенесені до церкви Сан-Джеремі, що виходить на Великий канал, де вони зберігаються досі і де 13 грудня святкують день святої.
У північній Італії свята Лючія – жіноча версія Діда Мороза
У північній Італії свята Лючія дарує дітям подарунки напередодні Різдва, але приїжджає до них не на санях, а на віслючку.
У стародавньому календарі на 13 грудня припадало зимове сонцестояння, і в селах був звичай віддавати частину плодів землі сім'ям, які не зуміли зібрати добрий урожай. Звідси й пішла традиція дарувати подарунки на свято святої Лючії, що поширилася у Венеції, Брешії, Удіне, Вероні, у містах Трентіно та Південного Тиролю.
Скажіть дітям 12 грудня написати листа з бажаннями, і вночі до них прийде свята Лючія, щоб усе виконати. Але подарунки на них чекатимуть лише в тому випадку, якщо вони залишать для неї на столі печиво і келих вина (або молока), і не забудуть про морквину для віслючка.
Джерело: Italia.it