Після 30-річної перерви дзвіниця Києво-Печерської лаври знову приймає відвідувачів

28.11.2023

Легендарна дзвіниця Києво-Печерської лаври, яка тривалий час перебувала на реставрації, знову відкрита для відвідування. До цього часу споруда була закрита впродовж 30 років.

Реставраційні роботи у дзвіниці розпочалися ще у 2012 році. Реконструкція тривала понад 10 років й ускладнювалася з різних причин. Тільки у 2023 році завдяки коштам благодійників вдалося нарешті завершити відновлювальні роботи на третьому та четвертому ярусах, куди тепер можуть потрапити всі охочі, аби роздивитися визначну пам'ятку зсередини й помилуватися чудовими краєвидами, що відкриваються з висоти.

 

Цікаві факти про велику дзвіницю

Будівництво

Дзвіниця Києво-Печерської лаври за весь час свого існування з різних причин (пожежа, руйнування) реставрувалася декілька разів. Але найважчими видалися ремонтні роботи, проведені у період з 1956 по 1961 роки, адже інтер'єр довелося відновлювати майже заново.

У тому вигляді, якою вона є зараз, споруда була спроєктована у 1731 році талановитим архітектором Йоганом Готфрідом Шеделем. А саме закладання фундаменту було розпочато 25 травня 1731 року. Будівництво тривало приблизно 14 років. Після завершення задоволений архітектор гордо заявляв: «...сия дзвоница в Киево-Печерсной лавре трудом моим сделана, коим образом той во всей Руси и в Европе другой необыщется... и по вечность оная дзвоница стоять будет». Власне, й сам монастир тоді визнав, що дзвіниця і справді видалася приголомшливою.

Архітектура дзвіниці

Архітектура та розміри дзвіниці вражають. Це велика восьмигранна споруда у вигляді вежі з позолоченою банею та чотирма ярусами, яка поступово звужується вверх. Висота дзвіниці становить 96,5 метрів, що робить її найвищою дзвіницею в Україні. Свого часу, золотий відблиск хреста виднівся ще за десятки кілометрів, і коли паломники йшли на прощу до лаври, то починали хреститись здалеку.

Діаметр дзвіниці сягає 28 метрів. Як уже зазначалося, споруда має чотири різновисокі яруси: нижній – 12,44 метра висоти, верхній – 22,42.

Перший ярус

Перший ярус має висоту 12,44 м. Оформлений гладким рустом. Тут свого часу зберігався лаврський архів.

Другий ярус

Висота другого ярусу становить 16,15 м. Він прикрашений 32-ма римсько-доричними колонами, які розставлені групами між вісьмома вікнами. Тут тривалий час розташовувалася лаврська бібліотека з 30 тисячами книг і 429 рукописами.

Третій ярус

Третій ярус має висоту 17,98 м. Він оточений шістнадцятьма подвійними іонічними колонами, що стоять по боках арочних отворів. Третій ярус слугував місцем, де розміщувалися дзвони.

Четвертий ярус

Висота четвертого ярусу 22,42 м. В діаметрі він найменший. Складається з восьми легких стоянів. Над антаблементом четвертого ярусу з ліпленням по фризу височіє напівсферична баня, висота якої становить 13,69 м.

Дзвони

Спершу споруда мала дев'ять дзвонів та ще один при годиннику з боєм. Найбільший дзвін мав вагу 1000 пудів. Із плином часу їх переливали заново. У 1898 році на дзвіниці з'явився ще один вагою 1636 пудів, а в 1901 році встановили ще чотирнадцять малих дзвонів, на яких виконувався «лаврський» дзвін. До сьогодні на споруді збереглося всього чотири дзвони.

Впродовж останніх 30 років дзвіниця перебувала на реставрації, а з 22 листопада вона доступна для відвідання та слугує чудовим оглядовим майданчиком, звідки відкривається приголомшлива панорама.

Другие новости

РЕГИСТРАЦИЯ ТУРИСТА
Ваше имя *
Поле не должно быть пустым
Электронная почта *
Поле не должно быть пустым
Введите корректный e-mail
Придумайте пароль *
Пароли должны совпадать
Повторите пароль *
Пароли должны совпадать
Телефон
Поле не должно быть пустым
Заполните поле полностью
ВОССТАНОВЛЕНИЕ ПАРОЛЯ
Эл. почта
Поле не должно быть пустым