Під час розкопок на південному заході Кенії археологи виявили понад 300 кам'яних знарядь віком близько 3 млн років, що робить їх одними з найдавніших інструментів, коли-небудь створених далекими предками людини. Імовірно, творцями знарядь є стародавні людиноподібні мавпи – парантропи, також відомі як «масивні австралопітеки».
Близько 10 років дослідники проводили копіткі розкопки на археологічній стоянці Няянга, що розташована на березі кенійського озера Вікторія. В результаті робіт було виявлено сотні кам'яних знарядь та їх фрагментів, серед яких гострі предмети для подрібнення та зіскрібки, кам'яні ядра й навіть молотки, виконані з гірських порід кварцу та ріоліту. Разом зі знаряддями праці дослідники знайшли два зуби парантропів та кістки древніх бегемотів, на яких видно сліди оброблення.
Раніше найдавнішими знаряддями праці вважалися інструменти, знайдені в Ефіопії, в регіоні Афар – їх вік становить близько 2,6 млн років. Нинішні знахідки здатні перевернути деякі еволюційні уявлення, оскільки вони є доказом того, що знаряддя праці використовували не тільки прямі предки сучасної людини – Homo Sapiens, а й інші гілки людиноподібних мавп.