В'єтнам – це не тільки дивовижні пляжі, мальовничі бухти, стародавні пагоди та буйна зелень тропіків, а й багата культурна спадщина, вивчати яку найкраще під час традиційних свят та фестивалів, якими рясніє подійний календар цієї країни. Якщо ви плануєте поїздку до В'єтнаму, рекомендуємо приурочити її до однієї з місцевих урочистостей – пишні барвисті заходи, як правило, відбуваються з великим розмахом і дозволяють познайомитися із самобутніми віковими звичаями в'єтнамського народу. Сьогодні ми розповімо, які свята та фестивалі точно не можна пропустити, якщо ви збираєтесь відвідати В'єтнам цієї осені.
Свято середини осені (17 вересня 2024 року)
Свято середини осені є одним із чотирьох найважливіших свят В'єтнаму і відоме також під назвами «Фестиваль дітей» та «Свято Місяця». З давніх-давен воно служило символічним вододілом, що позначає закінчення сезону жнив рису – головної сільськогосподарської культури країни. Завершивши клопоти зі збирання врожаю, селяни весело відзначали цю подію з дітьми, дякуючи таким чином богам за щедрі дари природи. Крім того, стародавні в'єтнамці вважали, що діти, будучи невинними та чистими створіннями, мають найтісніший зв'язок із богами та природою, а тому їх теж треба вітати.
Досі на честь цього свята дорослі дарують дітям особливі подарунки: рисові пироги у формі місячного диска, ліхтарики зі свічками всередині, що зображають зірку, дракона чи черепаху, маскарадні маски з пап'є-маше та інші традиційні вироби. Свято супроводжується барвистими ходами за участю дітей: переодягнені в яскравий національний одяг, вони проходять процесією вулицями в'єтнамських міст, виконуючи танці Циліня та Єдинорога під акомпанемент барабанів та цимбал.
Фестиваль культури Чам (27-29 вересня 2024 року)
За даними офіційної статистики у В'єтнамі нині мешкає близько 160 000 членів етнічної меншини Чам. У далекому минулому високорозвинене королівство Чампа було головним суперником Кхмерської імперії та Дай Ко В'єта, древнього в'єтнамського королівства. На жаль, фізичні свідчення унікальної культури Чам у В'єтнамі зникають день за днем. Саме тому метою щорічного фестивалю Чамської культури є збереження та просування культурної ідентичності народу Чам. Цьогоріч фестиваль пройде у місті Фанранг-Тхапчам, що у провінції Ніньтхуан. Гості заходу зможуть познайомитись із традиційними чамськими ритуалами та народними ремеслами, зокрема з особливостями чамської гончарної справи. Мистецтво чамської кераміки було внесено ЮНЕСКО до списку нематеріальної культурної спадщини – всі чамські гончарні вироби є унікальними, оскільки відливаються вручну та обпалюються особливим чином.
Свято храму До (14 жовтня 2024 року)
Розташований неподалік Ханоя, храм До грає дуже важливу роль у духовному житті В'єтнаму. Храм був зведений у XI-XIII століттях на честь восьми королів династії Лі, і фестиваль, що проводиться щороку на його території – це знакова подія, яка віддає шану всім королям цієї династії й особливо її родоначальнику – Лі Тхай То. Цього дня в'єтнамці святкують сходження на престол Лі Тхай То у 1009 році, імператора Дай Ко В'єту – першої незалежної держави на території сучасного В'єтнаму.
Свято храму До надає унікальну можливість доторкнутися до далекого історичного коріння В'єтнаму і побачити, як багате минуле країни формує її сучасну культурну самобутність. Фестиваль включає яскравий спектр культурних заходів і традиційних вистав: гості можуть насолодитися мелодіями народного піснеспіву «куан хо», яке визнано ЮНЕСКО світовою нематеріальною спадщиною, побачити вистави традиційного театру ляльок на воді, а також поспостерігати за різними змаганнями – шаховими поєдинками, півнячими боями, голубиними гонками та змаганнями з боротьби.
Фестиваль Оок-Ом-Бок (15 листопада 2024 року)
Цей кхмерський фестиваль є одним із трьох найважливіших свят кхмерського народу. З давніх-давен у цей день кхмери вшановували бога Місяця і молилися про удачу, щастя, хорошу погоду та рясні врожаї – свято припадає якраз на початок сухого сезону, який передує жнивам. Церемоніальна частина фестивалю – обряд поклоніння Місяцю – відбувається ввечері до сходу нічного світила. У цей час у дворах пагод чи будинків місцеві жителі встановлюють бамбукові жердини з поперечиною, прикрашені квітами та листям, куди потім складають підношення богам: зелені рисові пластівці, картоплю, банани, кокоси, грейпфрути, апельсини та солодощі, а кожного, хто відвідує будинок кхмерів у цей день, пригощають ритуальним різновидом молодого липкого рису – «ком деп». Також під час фестивалю люди випускають у небо або відправляють пливти річкою тисячі яскравих ліхтариків – кхмери вірять, що «літаючі та плаваючі вогні» уведуть з їхнього життя хвороби, смуток та невдачі.
Однак кульмінацією заходу є гонка на вражаючих човнах-драконах – у ній беруть участь десятки команд із різних провінцій. Традиційні човни-дракони під назвою «гхе нго», які мають довжину понад 20 метрів і вміщують до 60 веслярів, є національним надбанням і використовуються лише один раз на рік під час проведення фестивалю Оок-Ом-Бок.