Відкрийте для себе непередбачувану Африку з її нескінченними трав'янистими рівнинами, що тягнуться аж до горизонту і перемежовуються лише дивним плосковерхим деревом акації. Національні парки і є тими рідкісними місцями, які перевершують уяву! Дослідіть 7 найцікавіших парків і заповідників дикої природи Танзанії, дізнайтеся, коли найкращий час для їх відвідування.
Найбільший і найвідоміший національний парк Танзанії – Серенгеті, розташований на півночі країни. Це територія для спостереження за дикими тваринами в природному середовищі, без огорож і з мінімальним втручанням людини. Щороку, в посушливий період (жовтень і листопад), тут відбувається міграція хижаків, і це дійсно дивовижне видовище! Більше мільйона антилоп гну і близько 220 000 зебр переміщуються з північних пагорбів на південні рівнини, де в цей час йдуть короткі тропічні дощі. Потім, з настанням сезону дощів в квітні-червні, тварини мігрують на захід і північ.
Давній інстинкт тварин рухає ними настільки сильно, що їх не можуть зупинити ані посуха, ані хижаки, в тому числі крокодили, що наповнюють річки. При цьому стада мігрують не тільки в межах Серенгеті, але і на території інших парків і заповідників. За цей щорічний довгий шлях тварини долають близько 3 000 км. За підрахунками вчених, вся ця гігантська біомаса потребує 4000 тонн трави щодня. Багато тварин гинуть в дорозі, але на світ з'являється близько чверті мільйона дитинчат.
Крім того, в Серенгеті є широкий вибір ексклюзивних таборів і будиночків, де туристи можуть з комфортом провести час під час захоплюючих сафарі, на які можна вирушити в будь-який час року.
Мрієте побувати на сафарі у згаслому вулкані? Тоді ласкаво просимо до природного заповідника Нгоронгоро, розташованого поруч із парком Серенгеті. Тут два-три мільйони років тому вибухнув стародавній вулкан, імовірно заввишки з Кіліманджаро, залишивши найбільшу в світі недоторкану кальдеру – кратер величезних розмірів. Протягом численних років родючість вулканічного ґрунту і цілорічне водопостачання привабили сюди одну з найвищих концентрацій дичини в Африці.
Сьогодні Нгоронгоро – воістину приголомшливе місце, щоб побачити всю «Велику африканську п'ятірку» (буйвол, лев, леопард, слон і носоріг). Найневловиміших – леопардів – можна зустріти в лісі Лерай, або ж на краю кратера. Загалом у заповіднику мешкає понад 30 000 диких тварин. На краю кратера відкриваються найчарівніші краєвиди дикої природи. Якщо ви плануєте сафарі в Нгоронгоро, найкращий час для поїздки – з квітня до травня, коли кратер пишний і красивий.
Природний заповідник Груметі є важливою частиною екосистеми, що охоплює Серенгеті та національний заповідник Масаї Мара. У травні і червні відбувається велика міграція антилоп гну, зебр і газелей. Ці величезні стада приваблюють всіх великих кішок – левів, леопардів і гепардів – і річка Груметі, безумовно, бачить великі криваві зіткнення завдяки місцевим крокодилам!
Що стосується хижаків, ви можете зустріти гепардів, гієн, шакалів, диких собак, сервалів та каракалів. До числа поширених тут травоїдних входять антилопи гну, зебри, жирафи, канни, кудуси, бушбоки, водяні козли тощо. Пташиний світ Груметі також дуже різноманітний. Від хижаків до водоплавних птахів, від співочих птахів до сов! Шилодзьобки, бджолоїдки, канарки, голуби... Візьміть із собою бінокль і подивіться, чи зможете ви знайти пташку на кожну букву алфавіту. І не забудьте про фотокамеру!
Більшість туристичних активностей у цьому заповіднику зосереджені на спостереженні за дикою природою за допомогою сафарі на джипах або пішки. Крім цього, можна відвідати спостережні пости для боротьби з браконьєрством, постріляти з лука. Є і розваги для дітей, такі як прогулянки на природі, декоративно-ужиткове мистецтво, майстер-класи з випічки з місцевими кухарями.
Руаха – другий за розміром національний парк в Танзанії. Він являє собою віддалену дику місцевість, багату хижаками. В Руасі єдиним зниклим членом «Великої п'ятірки» є носоріг, якого в парку вже не було багато років. Натомість тут чудова локація для спостереження за великими кішками. Леви в Руасі живуть великими прайдами, які часто налічують більше двадцяти особин! Леопард і гепард люблять полювати на відкритих рівнинах, у той час як багато дрібніших видів почуваються тут як удома – сервал, каракал, циветта, генета та смугаста дика кішка. Гепарди надзвичайно поширені, тому ймовірність зустрічі з трьома основними видами кішок тут дуже висока, що нині рідко зустрічається де-небудь в Африці.
Найкраща пора року для подорожі в Руаху – з липня до кінця жовтня. Це пік посушливого сезону та період, що гарантує велику концентрацію тварин навколо річок. Серед розваг парку популярні нічні поїздки та пішохідні сафарі, зупинитися можна в одному з місцевих кемпінгів.
Озеро Натрон – місце для справжніх любителів пригод, з мільйонами пурпурових фламінго, стародавніми слідами гуманоїдів та діючими вулканами.
Озеро розташоване неподалік від кордону Танзанії та Кенії, в регіоні Аруша. Цей район не претендує на те, щоб конкурувати із сусідніми Серенгеті та Нгоронгоро за кількістю диких тварин – велика дичина тут рідкість. Однак від пейзажів перехоплює подих, а популяція дрібних фламінго вражає (близько 2,5 мільйонів особин, найбільша гніздова колонія у світі). Вони зазвичай збираються біля озера, щоб поласувати синьо-зеленими водоростями (спіруліною).
Гори Махале – найвіддаленіший національний парк Танзанії. Ці гори, розташовані на березі озера Танганьїка, височіють над хмарами і дають змогу насолодитися унікальними враженнями від дикої природи – прогулянками з шимпанзе. Тутешні місця вважаються одними з найкращих на планеті для спостереження за приматами. У парку мешкає від 800 до 1000 диких шимпанзе, розділених приблизно на 12 окремих спільнот.
Місцеві розваги для туристів включають походи до шимпанзе, а також катання на човнах, каное, риболовлю, плавання та просто відпочинок. Поруч, на пляжі озера Танганьїка, знаходиться один із найвідоміших сафарі-кемпів Африки – Грейсток.
Національний парк Тарангіре – менш відома та тиха перлина північного сафарі. Це улюблене місце туристів через міграцію тисяч слонів, пік якої припадає на період із липня по листопад. У розпал посушливого сезону до болотної системи спускаються близько 3000 слонів. Крім величезної кількості слонів, в парку мешкають антилопи гну, зебри, канни, імпали, великі і малі куди, дик-дики, антилопи, газелі Томсона, жирафи, буйволи, очеретяні козли, водяні козли, бородавочники, бегемоти, мангусти і кам’яні дамани. Є навіть пара незвичайних видів антилоп – вухатий сірнобик та геренук. Чорні носороги тут зустрічаються дуже рідко, але вважається, що кілька особин мешкають у віддалених районах парку.
Тарангіре – це ще й справжній рай для орнітологів. На сьогоднішній день тут зареєстровано понад 500 видів пернатих, чимало з яких мають величезні популяції. Тут можна зустріти страусів, орлів, нерозлучників, ткачів, барбетів, папуг, пеліканів, козодоїв, шпаків, базіків, гологолових гусей... Обов'язково візьміть із собою бінокль, якщо вам подобається спостереження за птахами.
Як і більшість парків Африки, Тарангіре – це класичний парк сухого сезону, де концентрація тварин поступово збільшується ближче до кінця року. З липня до жовтня великі стада зосереджуються в річковій системі Тарангіре – це найкраща пора року для подорожей парком.