Руїни давньоримського міста Помпеї, як справжня машина часу, переносять нас на тисячоліття назад у минуле. У 79 році до н. е. місто було поховано під багатометровим шаром попелу і лави під час виверження вулкана Везувій. Унаслідок цієї природної катастрофи більшість будівель чудово збереглися протягом століть. Сьогодні археологічний парк «Помпеї», розташований неподалік від Неаполя, є музеєм просто неба і внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Прогулятися вулицями Помпей, доторкнутися до історії, поміркувати про крихкість життя і міць природи, побачити величний і грізний Везувій, насолодитися захопливими краєвидами Неаполітанської затоки щороку приїжджають мільйони туристів з усього світу. Так, у 2023 році археологічний парк «Помпеї» відвідало майже 4 000 000 осіб, а у травні 2024 року – близько 510 000 осіб. І їхня кількість тільки зростає. Уже в першу неділю жовтня парк прийняв рекордну кількість туристів – 36 000. Таке антропогенне навантаження на унікальний і досить крихкий історичний об'єкт стає небезпечним, як для нього, так і для самих відвідувачів.
Тому адміністрація парку ухвалила рішення з 15 листопада обмежити кількість відвідувачів до 20 000 осіб на день і запровадити іменні квитки. А для перенаправлення потоків туристів, у рамках проєкту «Великі Помпеї», буде надано спеціальні автобуси для відвідування й знайомства з цінною культурною спадщиною інших стародавніх місць, пов'язаних зі знаменитою пам'яткою – Стабії, Торре-Аннунціата та Боскореале.
Розкопки відбуваються в Помпеях починаючи з 1748 року і до нашого часу, проте ще залишаються недоторканими і невивченими близько третини об'єктів. Археологи виявили не тільки архітектурні пам'ятки, а й предмети побуту, які дають змогу уявити життя минулого. Збережене кухонне приладдя, малюнки на стінах, житлові будинки, театри, лазні, форум, мозаїки, фрески, статуї – все це дає унікальне уявлення про культуру і побут давньоримського суспільства.