Туристичне управління Таїланду радить туристам бути максимально обережними під час купання або снорклінгу в місцях проживання отруйних медуз і не ігнорувати попереджувальні знаки, встановлені на березі.
На всіх пляжних курортах королівства вживаються заходи для забезпечення безпеки тих, хто перебуває у воді. Крім встановлення табличок, були створені пункти надання першої допомоги, куди можна звернутися у випадку, якщо вас ужалила медуза.
Там, де це було можливо з урахуванням географії, на пляжах королівства встановили захисні сітки від медуз. Також туристам радять дотримуватися рекомендацій рятувальників або туристичних операторів, які здійснюють діяльність у конкретному регіоні.
Не варто недооцінювати небезпеку, яку становлять отруйні медузи. Токсин вражає основні системи організму людини – а саме серцево-судинну. Залежно від концентрації отрути в організмі він може стати причиною зупинки серця через 2-5 хвилин після того, як вас було вжалено, або викликати появу шрамів від опіків.
Що можна і чого не слід робити після укусу медузи:
• Слідкуйте за попереджувальними знаками, які можуть бути розміщені на пляжах.
• Не забувайте оглядатися у воді. За можливості не заходьте у воду поодинці – укус може знерухомити людину, через що їй буде важко самостійно доплисти до берега.
• Щоб захиститися від медуз під час купання, надягайте перед тим, як зайти у воду, костюм для плавання з лайкри або сорочку з довгими рукавами та штани, щоб закрити максимально велику площу шкіри.
• Не чіпайте медуз, викинутих на берег – навіть після смерті вони зберігають здатність жалити протягом певного часу.
• Перед плаванням обов'язково перевірте місцезнаходження найближчого центру надання першої допомоги.
• Не заходьте в море після дощу, у нічний час або за межами запобіжних буїв.
Правила надання першої допомоги при підозрі на укус отруйної медузи
У разі укусу або випадкового контакту з отруйною медузою зберігайте спокій і постарайтеся вжити наступні заходи:
• Перемістіть постраждалого з води в безпечне місце та негайно викличте швидку (за номером 1669 – це загальнонаціональна гаряча лінія екстреної допомоги). Не залишайте людину без нагляду і повідомте про те, що сталося, представникам влади.
• Заспокойте людину і попросіть її не рухатися, щоб запобігти поширенню токсину. Не торкайтеся рани і не намагайтеся її терти.
• У більшості випадків полегшення на перших порах може принести оцет, яким потрібно безперервно поливати місце опіку не менше 30 секунд. Для обробки рани не можна використовувати прісну або водопровідну воду, також не можна натирати її піском. Готелі, пляжні ресторани та дайвінг-центри королівства отримали розпорядження тримати пляшки з оцтом у вільному доступі для першої допомоги. Туристи також можуть брати з собою оцет на пляж.
• Потерпілий повинен залишатися під наглядом мінімум 45 хвилин – слід звернути особливу увагу на такі симптоми:
- сильний біль у місці укусу, спині, голові чи інших частинах тіла;
- тривога чи розгубленість;
- підвищена пітливість, озноб, нудота або блювання;
- прискорене серцебиття, біль або відчуття здавлювання в грудях;
- ускладнене чи прискорене дихання, задишка;
- блідість шкіри обличчя, синюшний або пурпуровий відтінок шкіри на кистях та стопах.
• Якщо потерпілий втратив свідомість, проведіть комплекс заходів із серцево-легеневої реанімації, а потім обробіть місце опіку оцтом відповідно до вищевказаних рекомендацій. Продовжуйте підтримувати серцевий ритм до того моменту, поки постраждалому стане краще чи прибуде швидка допомога.
• Обов'язково зверніться по допомогу, якщо симптоми опіку продовжують проявлятися.
Незважаючи на те, що відпочивальники та дайвери в Таїланді вкрай рідко отримують опіки від медуз, якщо ви плануєте плавати або пірнати на курортах (особливо в південних регіонах королівства), не варто забувати про їхнє існування.
Деякі види медуз, більшість з яких – безпечні для людини, можна зустріти у водах Таїланду сезонно: з липня до грудня та з листопада до квітня. Тим не менш, кубомедузи іноді зустрічаються біля пляжів Ланти та Хат Ноппараттхара – національного морського парку Му Ко Пхі Пхі в Крабі, затоки Нам Бо у провінції Пхукет. Найчастіше їх можна побачити біля пляжів Хуа Хіна та Ча-Ама у провінції Пхетчабурі, як і на острові Тао у провінції Чумпхон, Самуї, на Пхангані в Сураттхані, а також на островах Мак та Кут у провінції Трат.