Балійський Новий рік, відомий як Ньєпі, – одне з найнезвичайніших свят у світі. Адже зазвичай в усіх культурах такі святкування супроводжуються гучними урочистостями. Проте на Балі цей особливий і символічний день, що уособлює очищення та новий початок, проходить у повній тиші. Передує йому яскравий фестиваль «Ого-Ого», під час якого жителі острова проводять містичні ритуали, щоб відігнати злих духів. У самий день Ньєпі життя на Балі ніби завмирає. Щороку дата свята змінюється, адже визначається за балійським і місячним календарями. У 2025 році Ньєпі випадає на 29 березня, і на острові настане 1947 рік за балійським календарем.
Напередодні Ньєпі
Підготовка до свята розпочинається ще за кілька днів. Зокрема, балійці проводять різні церемонії, що супроводжуються щедрими підношеннями духам – у храмах, будинках, на березі моря та в інших місцях. Також за кілька днів до Ньєпі жителі острова проводять меласті – церемонію омовіння в океані або річках, щоб змити всі гріхи та негативну енергію. Напередодні головного дня на вулиці виходять гігантські ляльки «Ого-Ого», що уособлюють демонів – їх урочисто проносять містами, а потім спалюють, символічно знищуючи зло. Увечері проходять шумні обряди зі смолоскипами та гучними вигуками, щоб остаточно відігнати злих духів.
День тиші
Свято Ньєпі розпочинається із 6 ранку 29 березня і триває 24 години. Цілий день на Балі панує цілковита тиша. Адже для балійців Ньєпі – це день повного перезавантаження, коли ввесь острів занурюється в тишу та спокій. Заборонено виходити з дому, працювати, галасувати, розважатися, користуватися транспортом, запалювати світло та використовувати техніку. Всі заклади на 24 години зачинені, дороги порожні й навіть припиняє роботу аеропорт. Вважається, що цього дня злі духи покидають острів, не знайшовши жодної активності та вирішивши, що він безлюдний. Балійці присвячують час медитації, посту, глибоким роздумам, очищаючи розум і душу. За дотриманням тиші стежить місцева варта. Порушників можуть оштрафувати або навіть затримати.
Балі завмирає
Ньєпі дуже шанується серед балійців, тож місцеві жителі ретельно дотримуються всіх ритуалів. Навіть найважливіші об'єкти інфраструктури припиняють роботу на цілий день, зокрема й аеропорт Балі та морські порти. На дорогах теж немає жодного транспорту, за винятком швидкої, поліції та екстрених служб. Співробітники готелів залишаються на робочих місцях, адже виходити на вулицю заборонено.
Правила для туристів
Туристи також мають з повагою ставитися до свята та дотримуватися правил. Зокрема, обов'язково залишатися у своїх готелях та не виходити на вулиці. Відпочинок на пляжі та купання в морі цього дня суворо заборонені. Розважальні заходи у готелях скорочені. Всі деталі щодо роботи SPA, басейнів, ресторанів треба уточнювати на стійці реєстрації в готелі.
День радості
Уже вранці 30 березня на Балі знову вирує радісна атмосфера і звичний ритм життя повертається. Балійці вітають одне одного з Новим роком, відвідують храми, пригощають гостей та веселяться.